Pieluszkowe ABC

Pieluchowanie nocne – jak spokojnie przespać noc

Zarówno pieluchowanie, jak i odpieluchowanie nocne to temat rzeka dla każdego rodzica. Dlatego w dzisiejszym wpisie zajmiemy się pierwszą opcją, czyli jak dopasować pieluszkę wielorazową, aby nasze maleństwo przespało każdą noc bez przykrych „niespodzianek” i organizacji dodatkowego prania. W związku z tym zaproponujemy kilka pieluszkowych rozwiązań od  Mommy Mouse, która ma już spore doświadczenie w tym zakresie. Drodzy czytelnicy, misję o kryptonimie: „sucha noc” czas zacząć.

 Dzieci a dorośli – różnimy się, i to bardzo

Fizjologii maluszka nie oszukamy, zwłaszcza tej w wydaniu noworodka czy niemowlaka. Noc dla najmłodszych trwa zdecydowanie dłużej niż dla nas, dorosłych – zwykle jest to kilkanaście godzin na dobę. Taki tryb życia w połączeniu z dopiero rozwijającym się układem moczowym i wydalniczym nie jest obojętny dla wrażliwej skóry dziecka i wymaga zapewnienia ochrony na najwyższym poziomie. Wszystko po to, by delikatna skóra maleństwa mogła oddychać i mieć przez ten czas względnie komfortowe warunki.

Warto zaznaczyć, że funkcjonowanie wszystkich układów organizmu, w tym mózgu, młodego człowieczka jest w fazie bardzo intensywnego rozwoju. Dlatego jeszcze nie panuje w pełni nad swoimi odruchami, a przez to płata różne figle, np. mimowolne moczenie w nocy czy automatyczna aktywacja opcji „numer dwa”. Jako młodzi rodzice powinniśmy tę wiedzę przyswoić i zawsze okazywać troskliwą wyrozumiałość, szczególnie w nocy, ponieważ na tym etapie niemowlak nie jest w stanie kontrolować tak zaawansowanej operacji fizjologicznej, gdyż większość jego funkcji życiowych działa na wbudowanym, naturalnym autopilocie.

Na opanowanie tych umiejętności przyjdzie jeszcze czas. Na razie obserwujmy, jak błyskawicznie rozwija się nasz synek czy córeczka i cieszmy się, że to właśnie nam dane jest uczestniczyć w radosnym cudzie życia.

Myśl ekonomicznie

Jak już wiele razy udowadnialiśmy, pieluchowanie wielorazowe jest nie tylko zdrowsze, ale i opłacalne. Stosowanie standardowych, plastikowych pampersów kosztuje krocie. Jasne, jeśli kupimy ogromne opakowanie i aptekarskim sposobem będziemy wyliczać niezbędne pakiety, to może nie wydamy astronomicznej sumy. Jednak nawet w porównaniu z najwyższej klasy wielorazówkami SIO czy AIO, i tak wyjdzie drożej. Dodatkowo-nie fundujemy naszemu dziecku toksycznego okładu na skórę , mamy możliwość przekazania zachowanej w dobrym stanie pieluszki innym dzieciom czy jej odsprzedaży. Ponadto, nie zaśmiecamy środowiska oraz wspieramy rodzimą gospodarkę, zamiast bezdusznych korporacji.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Niezaburzony, kojący sen to niewątpliwy luksus zarówno dla młodych rodziców, którzy w tym okresie mają mnóstwo obowiązków, jak i dla ich podopiecznych, potrzebujących spokojnego wypoczynku dla prawidłowego rozwoju. O ile my chcemy po prostu odpocząć i odespać zarwane noce, o tyle nasze dziecko też chciałoby rosnąć w spokoju, bez przykrych niespodzianek, które doprowadzają je do nerwowości i płaczu w środku nocy. Dlatego Mommy Mouse proponuje 3 typy nocnego pieluchowania, które z pewnością przydadzą się niejednemu królewiczowi czy niejednej księżniczce.

  1. Formowanka plus otulacz – zestaw ten stanowi najprostszą i najlepszą opcję do nocnego pieluchowania niemowlaka (One Size, 6-16 kg) i nieco starszych dzieci (XL 9-19 kg). Głównym atutem pieluszki formowanki, z praktycznymi wkładami klepsydrowymi, są wszyte warstwy chłonne, dzięki czemu absorbuje wilgoć całą swoją powierzchnią niczym wielki wkład chłonny, zapewniając w ten sposób należyty komfort dla delikatnej skóry dziecka i spokojny sen. Inną zaletą formowanki jest bardzo dobra wentylacja i szybkie schnięcie po praniu. Na drugą część zestawu składa się otulacz z elastycznymi i wodoodpornymi wstawkami PUL oraz przewiewną siateczką. To idealne uzupełnienie formowanki, które nie tylko zabezpiecza odzież i łózko przed zamoczeniem ,wentyluje, ale ma też właściwości termoregulacyjne.

W przypadku formowanki możemy wybrać rodzaj wnętrza: Mikropolar, Thermo i Silky Cotton, a także typ zapięcia: napy i rzepy. Dodając standardowy otulacz np. LUNA, pamiętajmy o wybraniu prawidłowego rozmiaru One Size lub XL.

  1. Wkłady nocne do SIO (Snap-In-One) – już samo wykorzystanie pieluszki SIO („zepnij w jedno”) jest bardzo interesującym rozwiązaniem, ponieważ została zaprojektowana w celu zaspokajania zmieniających się w czasie potrzeb dziecka. Zastosowanie elastycznych materiałów (wyróżnionych OEKO TEX Standard 100® i Bluesign® CERTIFICATE) z właściwościami termoregulacyjnymi, stanowi kompaktową bazę, która jednocześnie: nie krępuje ruchów dziecka, nie przemaka i doskonale dopasowuje się do ciała, nie uwierając go.

Wracając do wkładów nocnych zwróćmy uwagę, że wyróżniamy ich dwa rodzaje: Night Soft oraz Night Plus. Pierwszy z nich to 3-warstwowy, miękki i bardzo chłonny wkład, wykonany ze specjalnej dzianiny MAI-S ONE. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wilgoć jest absorbowana w całości i równomiernie rozprowadzana wewnątrz wkładu. Stanowi dobre wzmocnienie dla pochłaniaczy SIO Polar Air, SIO Bamboo Air i SIO Thermo Air. Z kolei nocny wkład chłonny Night Plus to rozwiązanie dedykowane wszystkim rodzajom wkładów dla pieluszek wielorazowych SIO/SYSTEM np. AQUA. Doskonale dopasowują się do wkładów klepsydrowych za sprawą systemowych napek. Ten rodzaj pochłaniacza sprawdzi się nie tylko w letnią czy zimową noc, ale także wszędzie tam, gdzie potrzebna jest długotrwała i skuteczna ochrona przez wilgocią.

  1. AIO, czyli All-In-One („wszystko w jednym”) – to najbardziej komfortowa, ale i najdroższa wersja pieluszki wielorazowej. Jej główną zaletą jest… wygoda i święty spokój na całą noc. Składa się z wodoodpornej części PUL, która chroni przed przeciekaniem oraz posiada doszytą część chłonną w postaci otwartej kieszeni z przednim i tylnym dostępem. W środku znajdziemy dwie, grube warstwy frotty bawełnianej (Organic Cotton) wraz z długim wkładem chłonnym, który można dowolnie składać w zależności od płci i potrzeb chłonnych dziecka. W celu zachowania  komfortowego poczucia suchości – możemy dołożyć specjalną wkładkę tzw. sucha pielucha- Mikropolar lub Thermo. Tak zaprojektowana wielorazówka to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ jest praktycznie bezobsługowa, a maluszek może spokojnie przespać całą noc, zachowując komfort suchej skóry. Należy pamiętać, że suszenie tego modelu trwa nieco dłużej niż w innych ze względu na wiele warstw. Dla noworodków dobrym rozwiązaniem będzie AIO Newborn np. n AURORA, natomiast dla dzieci o wadze od 6,5 do 16 kg świetnie sprawdzi się AIO One Size np. BALONIK.

Pamiętajmy, aby każdy rodzaj pieluszki został odpowiednio dobrany pod kątem wieku, rozmiaru i budowy anatomicznej dziecka. Korzyści wynikające z odpowiedniej termoregulacji, pochłaniania wilgoci czy swobody ruchów mogą być zachowane tylko wtedy, gdy zestaw nocny ma prawidłowy rozmiar, jest poprawnie założony, a ewentualne zabrudzenia są usuwane skutecznie i w możliwie krótkim czasie.

Jak bezpiecznie ograniczyć potrzeby malucha w nocy?

Powyższe zestawienie pokazuje, że mamy możliwość wyboru spośród różnych rodzajów nocnego pieluchowania z wykorzystaniem wkładów, pieluch i otulaczy wykonanych z certyfikowanych materiałów, dających komfort i bezpieczeństwo naszemu dziecku. Aby nieco ograniczyć częstotliwość przykrych niespodzianek, możemy zadbać też o to, by przed snem nie spożywało płynów i pokarmów ze zbyt dużą zawartością witaminy C, która działa moczopędnie. Dlatego dobrym pomysłem będzie woda, zamiast soku, herbaty czy porcji owoców. Szczególnie w przypadku starszych dzieci, zachęcajmy je do skorzystania z nocnika/ toalety tuż przed snem. Dość kontrowersyjne, ale przynoszącym pewne rezultaty może być sadzanie śpiącego dziecka na nocnik. Wymienione sposoby mogą być pierwszymi krokami do nocnego odpieluchowania dziecka.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.