Pieluszkowe ABC

Pieluszki ekologiczne – zdrowo, tanio, nowocześnie.

Pieluszki ekologiczne – zdrowo, tanio, nowocześnie.

Pieluchowanie dziecka to wyzwanie dla każdego rodzica, ale czy każdy rodzic wykonuje tę czynność świadomie? Patrząc na zwyczaje zakupowe młodych rodziców można odnieść wrażenie, że jednorazówki wciąż królują w domach Polaków. A to wielki błąd ze szkodą dla tych najbardziej zainteresowanych, czyli naszych pociech. Mimo rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, w dalszym ciągu na myśl o pieluszce wielorazowej dostajemy gęsiej skórki. Dlaczego? Bo kojarzy się ze starą, niepraktyczną tetrą, kłębami pary itd. Natomiast współczesne pieluszki wielorazowe to produkty o zupełnie innej konstrukcji. Sprawdźmy zatem, dlaczego pieluszki ekologiczne powinny zagościć w toaletce naszego brzdąca.

Jednorazówkom już dziękujemy

Okres pieluchowania dziecka trwa ok. 2,5 roku, co oznacza stały kontakt delikatnej skóry z materiałami sztucznymi – niekoniecznie zdrowymi, oddychającym i bezpiecznymi. Co ciekawe producenci niechętnie dzielą się informacjami nt. prawdziwego składu ich produktów. Jednak niezależne badania pokazują, że takie pieluszki są szkodliwe dla dzieci.

Mowa tutaj o różnego rodzaju tworzywach sztucznych, odpadach, ropie naftowej, poliakrylanie sodu czy celulozie. Dodajmy do tego drażniące farby i substancje zapachowe oraz kleje, dioksyny i żel poliakrylowy, a uzyskamy zabójczą mieszankę, która ma kontakt z wrażliwą skórą naszych maluchów. Na domiar złego takie pieluszki mają tendencję do utrzymywania wysokiej temperatury wewnątrz, co sprzyja odparzeniom, rozwojowi bakterii, infekcjom, alergiom oraz idealnym warunkom do potencjalnej bezpłodności u chłopców. Nie brzmi zachęcająco, prawda?

Pamiętajmy też o aspekcie ekologicznym i finansowym. Podczas pieluchowania nasze dziecko może zużyć nawet 6500 sztucznych jednorazówek, czyli 2 tony odpadów, których biodegradacja może trwać 500 lat. Ale także duże zużycie wody przy ich produkcji. No i oczywiście cena – w tym modelu pieluchowania będą to tysiące złotych, które już nie wrócą.

Pieluszki ekologiczne to same korzyści

Po pierwsze, priorytetem tych pieluszek jest dbałość o zdrowie dzieci. Do ich produkcji używa się sprawdzonych i certyfikowanych (Oeko-Tex Standard 100) materiałów. Mowa o organicznej, niebielonej bawełnie czy naturalnym włóknie bambusowym. Te elementy pieluszki, które muszą zostać uszyte z tworzyw syntetycznych są starannie dobierane pod kątem zdrowotnym (atesty) oraz funkcjonalnym (np. unikalna dzianina MAI-S ONE, mikropolar czy system NO-CRUSH wspierający rozwój motoryczny dziecka). Szycie nie jest uciążliwe dla środowiska, a pieluszki są tak projektowane, aby zapewniały optymalny mikroklimat w środku (termowentylacja i odprowadzenie wilgoci), a przy tym były łatwe w przebieraniu, praniu i suszeniu.

Po drugie, pieluszki nie generują takiej ilości odpadów jak jednorazówki, ponieważ są wielokrotnego użytku. Co więcej, potencjalne odpady będą znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, bowiem składają się głównie z materiałów naturalnych. Kupując komplet otulaczy, pieluszek i wkładów, możemy z powodzeniem pieluchować dziecko, ponieważ pieluchy można wyprać i szybko wysuszyć. A następnie przekazać młodszym dzieciom lub odsprzedać. Co ciekawe, jeśli porównany koszty pieluchowania jednorazówkami z wielorazówkami (nawet w najbardziej komfortowym systemie AIO lub SIO), to i tak pozornie droższe wielorazówki okażą się tańsze niż przeciętna jednorazówka.

Po trzecie, pieluszki są szyte w Polsce, głównie w małych rodzinnych pracowniach, które dają pracę osobom z najbliższej okolicy. A tym samym są ważną częścią lokalnego systemu gospodarczego, który może się rozwijać.

Gdzie kupić pieluszki ekologiczne?

Nic prostszego, wystarczy zajrzeć do sklepu marki Mommy Mouse – to prawdziwa kopalnia wiedzy oraz ekologicznych pieluszek wielorazowych. Bogaty asortyment pieluch oraz praktycznych artykułów dla dzieci sprawi, że każdy rodzic znajdzie to, czego akurat potrzebuje. Nie wspominając o modnych wzorach, kolorach i pasujących rozmiarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.